Proč LTE vysílačky a technologie PoC ?

Důvody proč mohu být LTE vysílačky pro uživatele zajímavou alternativou týmové komunikace

LTE vysílačky ve světě se pro ně využívá rovněž označení PoC (PTT over Celluar) využívají datové přenosy v sítích mobilních operátorů. Hlas je zakódován do datového streamu a přenáší se na server, který ho dále distribuuje dalším účastníkům. Stejným způsobem probíhá přenos dalších druhů komunikace, jako jsou textové zprávy a přenos multimédií obrázků a videa. Samozřejmě provoz v síti mobilního operátora a služby serveru s sebou nesou určité náklady, ale nemalé náklady s sebou nese i provoz vlastní infrastruktury. Zde je několik důvodů proč uvažovat o volbě LTE technologie pro provoz vysílaček:

1.      Dosah

LTE vysílačky umožňují okamžitě celému týmu najednou bez všude v dosahu mobilních sítí na území České republiky i v zahraničí. Jak je uvedeno v článku, který se věnuje podrobně dosahu, u běžných vysílaček lze počítat s dosahem v průměru 1-2 km v přímém režimu. Při použití vlastní infrastruktury radiové sítě se dosah komunikace samozřejmě podstatně rozšíří, ale to vyžaduje nemalé investiční a provozní náklady. Datová propustnost a pokrytí mobilních sítí se stále rozšiřují. Vysílačky pro mobilní sítě jsou samozřejmě schopny využívat i starší sítě 3G. Pro provoz v rámci areálu podniku lze využít již vybudovanou infrastrukturu WiFi a dále tak redukovat provozní náklady. Z toho vyplývá, že při použití technologie PoC lze zajistit prakticky neomezený dosah komunikace.

2.      Vlastní infrastruktura a provozní náklady

Je třeba si uvědomit, že infrastruktura radiové sítě nezahrnuje pouze náklady na vlastní technologii, ale rovněž významné provozní náklady zahrnující náklady na pronájem prostor pro umístění základnové stanice, náklady na její napájení, licenční poplatky za frekvence. Uživatel využívající LTE vysílačky nemusí budovat vlastní infrastrukturu vynakládat vysoké částky na investice. Podobně jako při využívání mobilních sítí si zakoupí pouze vlastní vysílačku a vlastní provoz lze zajistit prostřednictvím služeb. Větší zákazníci si mohou zřídit vlastní server a využívat vlastní datové tarify mobilních operátorů a tak dále redukovat náklady. Pro zajištění provozu v rámci areálu podniku lze využívat sítě WiFi a využívat již vybudovanou infrastrukturu.

3.      Pokročilé funkce a služby

Tradiční úzkopásmové vysílačky jsou obvykle poskytují pouze hlasové služby. Modernější digitální technologie DMR a TETRA jsou schopny zajistit i omezené služby přenosu dat, jako jsou textové zprávy, telemetrie, nebo informace o poloze. LTE vysílačky poskytují srovnatelné funkce včetně privátních, nouzových hovorů a zabezpečení komunikace pomocí šifrování, ale nabízejí ještě mnohem víc. Možnosti datového přenosu moderních širokopásmových sítí  3G, LTE a WiFi jsou nesrovnatelně vyšší v porovnání s datovou propustností úzkopásmových technologií. Širokopásmové technologie mohou zajistit multimediální služby včetně přenosu fotografií, videa, nebo online videohovorů.

4.      LTE vysílačky a platforma Android

LTE vysílačky jsou ve své většině založeny na platformě Android a jedná se tedy současně o chytrý telefon. U modelů s větším displejem lze provozovat kromě PoC aplikace i další běžné aplikace, které uživatel využívá a vysílačka tak nemusí být pouze jednoúčelovým zařízením. Většina dodavatelů serverových platforem nabízí aplikace i pro operační systém IOS, podporují tedy provoz i na chytrých telefonech iPhone společnosti Apple.

5.      Propojení technologií LTE a tradičních vysílaček.

Jestliže provozujete tradiční radiovou síť nemusíte ji kvůli využívání LTE vysílaček opouštět. Dokonce obě technologie můžete vhodně kombinovat. Serverová platforma Walkie Fleet umožňuje vytvořit bránu mezi PoC a digitální standardem DMR na úrovni infrastruktury převaděčů DMR s podporou standardu AIS. Další možností je využívat multi-režimové radiostanice jakou jsou modely Hytera PDC760, PTC680 a PDC550. Tyto radiostanice v sobě propojují širokopásmové technologie LTE, WiFi a úzkopásmové technologie DMR nebo TETRA.

Přímý odkaz na tento článek: https://ltevysilacky.cz/2021/04/27/proc-lte-vysilacky-a-technologie-poc/